İNTERNET ŞUBESİNE GİRİŞ
A - A +

Toplam büyüklüğü yaklaşık olarak 2,5 trilyon dolar olan demir çelik sektörü, dünya ekonomisinin yaklaşık %3,8'ini oluşturmakta olup, doğrudan 6 milyondan fazla kişiye istihdam yaratmaktadır. Dünya demir çelik üretiminde Çin, ABD, Japonya, Hindistan ve Rusya ana üreticiler olarak göze çarpmaktadır. 2019 yılında Dünya Çelik Birliği (WSA) verilerine göre, dünyada 1.870 milyon ton demir çelik üretilmiştir. WSA verilerine göre, dört yıl üst üste büyüme ve 2019 rekor düzeyde 1.870 milyon ton üretimin ardından 2020 yılının ilk dokuz ayında yıllık %3,1 düşüşle 1.349 milyon ton üretim olmuştur.

Türkiye, 2019 yılında üretim bakımından Avrupa'da 2. ve dünyada 7. sırada yer alan önemli bir demir ve çelik üreticisidir. 2020 yılında Covid 19’un hem yurtiçi hem de küresel büyümeye etkisi ve demir çelik talebinin düşmesi, ticaret ve kur savaşları ile kotalar sektörü olumsuz etkilemesine rağmen Eylül ayından itibaren artan talep desteğiyle Türkiye’de ham çelik üretimi 2020 yılının ilk on ayında yıllık %4 artarak 29,1 milyon ton olmuştur.

Önümüzdeki dönemde, Türkiye'de inşaat ve beyaz eşya talebinin artması ve iktisadi koşulların iyileşmesiyle birlikte demir çelik talebinin artacağını düşünüyoruz. Dünya Çelik Birliği’nin (Worldsteel) verilerine göre Ekim ayında ham çelik üretiminde ilk 10 ülke incelendiğinde Çin, Türkiye ve İran ham çelik üretiminde artış kaydeden ülkeler olduğu görülmektedir.